Сьогодні день чудового сорту вина — Піно Гріджіо. Так, наш винний календар великий, і кожному хорошому сорту в ньому знайдеться відповідне місце. Тож приєднуйся, знайомся із цікавими сортами та насолоджуйся вишуканим смаком хорошого вина!
Отже, Міжнародний день білого вина Піно Гріджіо є доволі молодим тематичним святом, яке існує усього лише з 2012 року. І на відміну від, наприклад, дня того ж Совіньйон Блан, цей захід не переноситься по дням тижня, а припадає щороку на один і той самий день, а саме на 17 травня. І так, цього року 17 травня це п’ятниця. А що це означає? Правильно — те, що кращої нагоди для смачного вшанування клопіткої роботи виноробів і не придумаєш.
Саме тому Блог BAYADERA.UA пропонує тобі сьогодні познайомитися з вином сорту Піно Гріджіо трішечки ближче, тобто освіжити в пам’яті його основні риси, властивості та пов’язані з ним цікавинки. А ще — спланувати вечір під таку смачну програму. Тобто придумати, які страви краще подати до вина Піно Гріджіо, по яких келихах його краще розлити та як подавати.
Піно Гріджіо — біле вино з темного винограду
І почнемо з найцікавішого. Ти знаєш, що виноград сорту Піно-грі, з якого виготовляють білі вина Піно Гріджіо, насправді не дуже білий, хоча таким і вважається? Так, насправді це особлива мутація червоного Піно-нуар, і обидва різновиди є настільки схожими, що їх навіть плутають. Та хоча шкірка Піно-грі доволі темненька і має добре виражений сірувато-червоний колір, його все одно відносять до білих сортів. Ось така дивина.
Цікавий факт: Виноград сорту Піно-грі тривалий час вважали іншими сортами, і так відбувалося у різних країнах. Наприклад, у Франції його аж до середини 20-го століття часто плутали з Піно-нуар, і ці лози росли просто поруч на виноградниках. Завдяки цій плутанині, до речі, вина з такого «асорті» набували особливо м’яких і кислотних тонів. Там же, до речі, його вважали ще й Мальвазією і Токайським виноградом. У Німеччині він століттями був відомий як сорт «Руландер», Чехія та Словаччина знали його як «Руландовий сірий», а Австрія — як виноград сорту «Сірий ченець».
Але чому вино Піно Гріджіо виходить білим, якщо виноград, з якого воно виготовляється, червоного кольору? Справа в тому, що колір вина у цьому випадку залежить не від кольору шкірки, а від кольору м’якоті, і саме вона тут світла. Також під час виробництва білих вин використовуються особливі технології, за якими шкірка винних ягід якомога швидше відокремлюється від м’якоті. Завдяки цьому готовий напій не набуває пігментів із неї та залишається світлим.
Хоча деякі виробники використовують хитрий прийом: вони вилучають шкірку трішечки пізніше, уже після певного етапу ферментації, і це надає вину більш насичений колір, смак та аромат. А ще це привносить у напій легку терпкуватість, що робить його смак ще більш складним і цікавим.
В яких країнах виготовляють хороше вино Піно Гріджіо?
Зараз ці лози успішно вирощуються на всіх континентах, і ледь не кожна країна з виноробною промисловістю може запропонувати поціновувачам чудові білі вина з Піно-грі. А в Італії так узагалі цей сорт є одним із найпоширеніших.
Але щодо походження цього винограду, то тут достеменно не відомо, звідки саме світом пішов мандрувати такий гібрид. Хоча дослідники все ж сходяться на версії, що виноград сорту Піно-Грі виник саме на території Франції — у Бургундії або Шампані, і вже звідти почав свій шлях. Спочатку Європою, а згодом й іншими континентами.
У яких країнах зараз роблять найсмачніше біле вино Піно Гріджіо? Їх насправді дуже багато, але найпопулярнішими серед них, принаймні серед українських споживачів, є:
- Італія — беззаперечний лідер у цій справі. Більшість теруарів, на яких вирощується італійський Піно-грі, розташована в регіонах Венето, Фріулі-Венеція-Джулія та Трентіно-Альто-Адідже. Італійське вино Піно Гріджіо має красивий, добре збалансований смак із фруктовими нотами, легкими пряними та квітковими нюансами. Відтінки та інтенсивність кислотності можуть варіюватися залежно від регіону походження сировини.
- Франція — виробляє елегантні сухі вина Піно Гріджіо, котрі додатково можуть ще й витримуватися в дубі. Основним регіоном для цього сорту тут є Ельзас. Французькі вина Піно Гріджіо можуть мати нотки яблука, груші, персиків та цитрусових. У деяких різновидів ще й відчуваються мінеральні або димні нюанси.
- Німеччина — відома більш насиченими винами цього сорту. Вони чудові на смак і красиво поєднують солодкуваті фруктові нотки яблука, груші, персика та дині з ніжними медово-квітковими напівтонами.
- Україна — теж може запропонувати поціновувачам хороші варіанти. Білі сухі українські вина Піно Гріджіо мають легкий ягідно-фруктовий смак з освіжною кислинкою та приємний тонкий аромат.
Як і з чим подавати вино Піно Гріджіо?
Біле вино Піно Гріджіо є доволі універсальним, тож його можна подати до різних легких страв. Найкраще воно поєднується з морською рибою і морепродуктами, салатами з овочів, курки та грибів. Також можна подати його до традиційних страв італійської кухні, наприклад, до пасти з вершковим соусом або морепродуктами. Добре смакуватиме воно і з запеченою на грилі куркою, і з м’якими вершковими або козячими сирами. Окрім того, воно ще й чудово поєднується із фруктовими десертами та є гарним аперитивом.
І щоби цей напій смакував якнайкраще, радимо дотримуватися рекомендованої температури: 8-10°C. Тому за 30-60 хвилин до того, як розкоркувати пляшечку такого винця, обов’язково постав його до холодильника — хай воно охолоне до цієї позначки. А ось розливати Піно Гріджіо краще по винних келихах тюльпаноподібної форми — такі бокали чудово розкриють усі грані його аромату.
Смачного тобі Дня Піно Гріджіо!