Вино може зберігатися роками й навіть десятиліттями — і це знають усі. Але не всі різновиди вин та не завжди. І ось про ці нюанси, на жаль, відомо не всім. Саме тому час від часу трапляються неприємні ситуації, коли ти наче знаєш, що у тебе припасена пляшечка смачненького винця, а насправді воно вже давно не смачненьке. І може навіть уже і не винце.
Тож давай розберемося, як визначити, що вино зіпсувалося, чому вино взагалі псується під час зберігання та що допоможе цьому запобігти. Корисні винні лайфхаки від BAYADERA.UA!
Увага, зіпсовано! Як зрозуміти, що вину гаплик?
Перша ознака того, що вино зіпсувалося — це зазвичай зміна кольору. Й особливо чутливими у цьому плані є тендітні білі вина, ніжні і з тонким смаком — вони одразу ж починають темніти. Тож якщо ти бачиш, що світле золотаве вино набуло коричневих тонів, то знай, шо то вже все — воно зіпсувалося. Хоча з червоними винами це правило працює не завжди, бо коли червоні вина шляхетно старіють, їхній колір теж набуває схожих відтінків. Та якщо вино ще й і та почало каламутніти, то тут уже не про старіння, а саме про зіпсуття.
Далі оцінити, чи зіпсоване вино, допоможе його аромат. Вино може мати різні ноти в букеті, але там точно не має бути нічого раптового, як-то запашок оцту чи квашеної капусти, зіпсованих фруктів-овочів, плісняви, ацетону чи навіть хімічної карамельної віддушки типу «Дюшесу» чи «Барбарису». Будь-яка подібна «присмака» свідчить, що вину дійсно прийшов гаплик.
Бульбашки. Так, в ігристих винах вони мають бути, але якщо раніше вино було тихим… Ну, ти розумієш.
Та й смак зіпсованого вина теж складно із чимось переплутати — воно може стати гірким, надто кислим чи навіть набути гидотного металевого присмаку. А ще у зіпсованому вині буває осад. І ми зараз не про так зване винне каміння, яке більше схоже на кристалики та є допустимим проявом нормального вина, а про каламутну слизь. Таке бр-р-р точно ні з чим не переплутаєш.
Чому вино псується при зберіганні
Будь-яке вино може зіпсуватися, якщо зберігати його в невідповідних умовах. А деякі сорти взагалі непридатні до тривалого зберігання, тому їм і найліпші умови не подовжать вік понад можливого терміну. І це теж варто враховувати.
Та які саме причини псування вина є найчастішими?
- Доступ повітря до самого напою. Коли пляшка вина розкоркована або нещільно закрита, всередину потрапляє повітря, що запускає процеси окислення у вині. Це змінює хімічний баланс напою, і його колір, смак та аромат теж міняються. Як ти розумієш, не на користь.
- Неправильна температура зберігання вина. Температурні коливання, як і надмірне тепло, вину теж не подобаються. Якщо воно перегріватиметься, то всі процеси старіння прискоряться. Як і псування. А перепади температур ще й запустять небажані хімічні реакції, і це зіпсує все.
- Сонячне світло. Ультрафіолетове випромінювання теж може зіпсувати вино. Навіть непрозора темна пляшка все одно не захистить його від руйнування органічних сполук, а це одразу ж позначиться на якості.
- Зіпсований корок. Є така вельми неприємна річ, як коркова хвороба (Cork taint). Це коли уражений грибками та (або) бактеріями корок у пляшці починає виділяти речовину трихлоранізол, вона потрапляє у вино й надає йому доволі мерзенного присмаку та запаху. І найсумніше те, що від цього не застрахована жодна пляшка будь-якого вина у світі.
- Качання і вібрації. Запам’ятай просте правило зберігання вина: воно має бути нерухомим. Якщо пляшка збовтуватиметься, то це підніматиме виноградний осад та запускатиме небажані хімічні реакції. І, як ти розумієш, навіть найкращі смак та аромат від цього одразу ж підуть у мінус.
Як правильно зберігати вино
Щоби вино не зіпсувалося, його треба зберігати у статичному положенні та нерозкоркованим. А ще — у прохолодному темному місці зі стабільною температурою, без високої вологості та прямого сонячного світла. Зазвичай оптимальною температурою зберігання для червоних вин є діапазон 15°C-19°C, для білих і рожевих — 8°C-14°C, а для ігристих — від 6°C до 9°C. Що ж стосується положення пляшки, то воно має бути горизонтальним, оскільки корок під час зберігання вина не повинен пересихати.
А ще тривалість зберігання вина залежить від його різновиду — деякі сорти краще придатні для зберігання, оскільки вони мають достатню кислотність, таніни та інші хімічні складові, які дозволяють їм розвиватися та покращувати смак з часом. Ось, наприклад, найпоширеніші сорти вина, яке може довго зберігатися:
- Каберне Совіньон. Має один із найкращих потенціалів старіння за правильних умов зберігання та температури — до 10 років або навіть довше. За хорошої якості й правильних умов то можуть бути й десятиріччя.
- Піно Нуар. Теж добре старіє у пляшках, і його можна спокійно витримувати так аж до 10 років.
- Шардоне. Термін витримки тут може бути близько 10 років, але для цього сорту дуже важливими є особливості виробництва та якість вина.
- Німецький Рислінг. А ось цей сорт може зберігатися навіть 15-25 років, проте лише за умови хорошої вентиляції у приміщенні та сталої температури.
- Мерло. Ще один сорт вина, що відмінно старіє — до 15-17 років.
- Білий французький Сотерн. Дійсно унікальне вино, яке може спокійно зберігатися та набувати нових граней смаку й аромату до 25 років чи навіть більше. Деякі різновиди чудово зберігаються аж до ста років.
І наостанок нагадаємо, що вино після відкриття пляшки треба використати впродовж 1-2 днів, інакше воно почне видихатися та мінятися. Саме тому відкрите вино тривало зберігати не можна.
Успіхів тобі у створенні власної винної колекції!