Як шампанське є одним із найвідоміших сортів французького алкоголю у світі, так і просекко вже давно став справжньою візитівкою італійського виноробства. Особисто для мене, наприклад, це найулюбленіший сорт вина. Легке, чудово збалансоване й із приємним тонким смаком — таке ігристе чудово доповнить хоч невеличкий корпоративчик, хоч посиденьки із подружкою або ж тихий сімейний вечір на двох.
Така собі класика в італійському стилі, яка завжди є вдалою і доречною. Але просекко буває різним. Ну справді, дуже різним — від максимально сухого елегантного брюта до грайливих шипучок із легким, навіть трохи солоденьким присмаком.
Тож як обрати просекко, який смак мають різні сорти та на що звертати увагу, якщо хочеш купити смачне просекко в Україні? Пропоную ближче познайомитися із цим сортом вина, адже він того вартий!
Що то за вино — просекко
Італійське газоване вино просекко належить до ігристих вин. Але воно не є шампанським ані за походженням, ані за технологією виробництва. Цей сорт ігристого зріє та набуває своєї чарівної бульбашковості не у пляшках, як шампанське, а у спеціальних резервуарах для ферментації. Це називається метод Шарма. Такий спосіб виготовлення зберігає тонкий фруктовий смак вина і створює легкі дрібні бульбашки. А ще — дозволяє робити його доволі швидко. Ну, принаймні у порівнянні із класичним шампанським.
Маркування та якість просекко
Залежно від деяких технологічних процесів, терміну ферментації та особливостей сировини, сорти просекко можуть мати різні маркування, які свідчать про їхню якість. Найпоширеніший тип має маркування DOC, що розшифровується як Denominazione di origine controllata, тобто «контрольоване найменування місця походження». Наприклад, як класичне вино SERENA 1881 Prosecco Frizzante DOC Treviso. Це маркування означає, що вино гідної якості та відповідає стандартам виноробства для цього сорту. Таку відмітку можна зустріти, наприклад, на пляшках просекко з регіонів Венето та Фріулі-Венеція-Джулія.
А ось вино із маркуванням DOCG (Denominazione di origine controllata e garantita) це вже інша, вища категорія італійського ігристого. Зазвичай його отримують із теруарів, що розташовані між муніципалітетами Конельяно та Вальдобб’ядене. Ця виноробна зона цікава тим, що виноградники тут ростуть на крутих вапнякових пагорбах, завдяки чому вино з цих ягід насичене та яскраве на смак.
Є й інший різновид маркування — Asolo Prosecco Superiore DOCG. Ним відмічені ті сорти цього ігристого, що виробляються у сусідній від Конельяно та Вальдобб’ядене зоні — у регіоні Азоло. Тут, на невеличкій ділянці пагорбів, розташовані інші виноградники, вина з яких вважаються ще смачнішими та якіснішими.
А ось якщо тобі трапиться пляшка просекко із відміткою Cartizze або Rive, то це просто крутезна знахідка, адже таке вино є винятковим. Це Гран Крю просекко, створене із врожаїв найкращих ділянок цього італійського регіону. Звісно, що і коштуватиме воно відповідно, проте це дійсно особливі напої найвищого класу.
Сухе чи не дуже — яке просекко вибрати
Ще завжди звертай увагу на різновиди просекко, тобто на усі ці маркування про солодкість, сухість тощо. Яким узагалі може бути таке вино?
- Brut — сухе вино. Цукру тут може бути до 15 г/л, а його міцність варіюється від 9 до 13%.
- Brut Nature та Extra Brut — ще більш сухі сорти. Міцність така ж сама, проте цукру в них буде 3-6 г/л.
- Брют-кюве — нечастий сорт, для справжніх поціновувачів. І воно не просто сухе, а дуже сухе. Ну прямо зовсім сухе, адже вміст цукру тут узагалі 0 г/л.
- Extra Dry — солодший варіант, бо цукор тут міститься у кількості 12-20 г/л. До речі, якщо тобі таке до вподоби, раджу скуштувати San Mare Prosecco DOC Spumante — це легке і смачне просекко.
- Dry — солодкий різновид. Так, ця назва начебто позначає «сухе» вино, проте у просекко цукру тут ще більше — від 20 до 35 г/л, тож воно має більш м’який, відчутно солодкуватий смак.
Згодна, можна заплутатися, але саме так воно і маркується. Окрім того, деякі сорти в стилі брют ще й здаються трохи солодшими, аніж вони є насправді — так відчувається через те, що у їхньому смаку переважають чітко окреслені фруктово-квіткові відтінки. Комусь це подобається, а хтось віддає перевагу більш вишуканим винам із лаконічною сухістю, тож тут орієнтуйся вже на власні уподобання.
До речі, тут також важливим є і колір вина, адже просекко буває білим та рожевим. Білі сорти мають тонший і свіжіший смак із яскравими нотами білих фруктів та цитрусових, а квітковий відтінок в ароматі легко виражений. Рожеві сорти більш насичені та розкриваються більш вираженими квітковими нотами й тонами червоних ягід.
До яких страв подавати просекко
Отже, із тим, як обрати хороше просекко, ми трохи розібралися. А як щодо наїдок? Так, це ігристе можна подати просто так, без закуски, але інколи вона не завадить. До того ж, цей різновид ігристого чудово поєднується з різними стравами.
І на відміну від шампанського, яке зазвичай розкривається маслянистими бісквітними нотками, таке італійське ігристе вино має тонкий, трохи гострий фруктовий смак і доволі високу кислотність. Тож солоденьке і фруктики тут вже не те. А от гострі південноазіатські страви, закуски з морепродуктами, м’ясними делікатесами, солоненькі оливки та сири зі шляхетною пліснявою таке вино доповнить просто бездоганно.
Ну що, як обрати смачне просекко, ми трохи розібралися. А от де саме його краще купити, ти знаєш і так — на сайті інтернет-магазину BAYADERA.UA на тебе чекає великий вибір якісного італійського ігристого вина по найкращих цінах, тож обов’язково заглядай до нас на смачний шопінг. У нас завжди є, що вибрати!