Приходить час Різдва та Нового року, а разом із ними – алкоголю. Напередодні свят в інтернеті можна знайти багато статей та відео про те, як безпечно пити міцні напої під час застілля, але сьогодні я почну з поганих новин. Згідно з дослідженнями різних авторитетних медичних організацій, абсолютно безпечної дози алкоголю не існує. Тобто, що б там не казали про «користь келиха червоного вина раз на день», ця користь врівноважується шкодою, яку спричиняє алкоголь.
Але не поспішай закривати сторінку (якщо, звісно, попередні речення не надихнули тебе відмовитися від міцних напоїв назавжди), існує багато лайфхаків і способів, які дозволяють зменшити негативний вплив спиртів на здоров’я під час святкування.
Ось про них зараз і поговоримо. А заодно відокремимо міфи від правди.
Правда та міфи про вживання алкоголю
Правда: Знати міру – корисно. Лікарі кажуть, що припустима доза алкоголю на добу для дорослої людини – це близько 8 мл чистого спирту. Тобто 150 мл вина чи 30 мл горілки. Мало? Згоден, але більше наш організм безпечно переробити не може. І накопичувального ефекту, на жаль, немає. Не можна тиждень не пити взагалі, а потім випити семиденну дозу. Ну і чим більше днів без алкоголю в тебе у тижні, кажуть ті ж лікарі, тим краще.
Правда: Якість має значення. Підробка чи просто неякісний алкоголь спричиняє найбільшу шкоду здоров’ю. Тому купуй напої там, де ти будеш впевнений у їхній якості, наприклад, у нашому фірмовому магазині BAYADERA.UA.
Міф: Вершкове масло, якщо з’їсти його перед вечіркою, запобігає сп’янінню. Скажу честно, частково це працює. Масло створить плівку на стінках шлунку, яка буде якийсь час перешкоджати всмоктуванню алкоголю у кров. Але це не панацея, і весь алкоголь, якщо його було багато, з великою вірогідністю догонить пізніше.
Правда: Треба закушувати. Традиція заїдати алкоголь існує не просто так, їжа допомагає системі травлення впоратися зі спиртом. Пити на порожній шлунок – це як насипати сіль на рану. Тож якщо ти налив чарку, подбай про те, щоб поруч була тарілка зі смачною їжею.
Міф: Чим жирніша та важча закуска, тим краще. Ніт! Це так не працює. Закушувати чимось жирним та у великій кількості – навантажувати підшлункову та печінку, які крім алкоголю, перетравлюватимуть ще й їжу.
Правда: Не варто змішувати. Алкогольні напої різної міцності мають схильність до конфліктів між собою у твоєму організмі. Інколи в результаті таких конфліктів вони можуть навіть попроситися вийти, якщо ти розумієш, про що я. Тож краще або пити упродовж всього вечора один алкоголь, або хоча б не знижувати градус. Дуже погана ідея – переходити з виноградних спиртів (вино, коньяк, бренді) на зернові (горілка, віскі, пиво, настоянки) та навпаки.
Правда: Закінчувати вживати алкоголь треба за кілька годин до сну. Можливо, ти помічав, що якщо добряче поїсти на ніч, то зранку буде зле. Це відбувається тому, що уві сні наш організм відпочиває, а не перетравлює їжу. З алкоголем працює так само. Рекомендуємий час, коли треба зупинитися – за 3-4 години до того, як лягати в ліжко.
Міф: Активоване вугілля нейтралізує шкоду від алкоголю та запобігає похміллю. Насправді, будь-який сорбент частково вбирає токсичні речовини та дійсно може трохи пом’якшити похмілля. Але тут треба наголосити, що метод працює не завжди та не з кожним. Якщо пити неякісну горілку без закуски, то навіть кілограм вугілля тебе не врятує.
Правда: Потрібно запивати алкоголь водою. Спиртне зневоджує, це факт. Зневоднення викликає погане самопочуття, особливо зранку. Думаєш, чому часто після запальної вечірки зранку так болить голова? Тому що пити треба на тільки спиртне. Бажано – випивати по келиху води після кожної порції алкоголю.
Правда: Вуглецевий газ пришвидшує сп’яніння та збільшує негативний вплив алкоголю на організм. Тому не варто пити багато газованого алкоголю або міцних напоїв разом з газованими солодкими. Це особливо актуально на Новий рік, коли заведено пити шампанське чи ігристе вино.
Як правильно вживати окремі напої
Тепер розберемо окремі види міцного алкоголю. Наприклад, горілку слід пити невеликим порціями та обов’язково добре закушувати. Також горілку слід запивати водою, але ні в якому разі не газованою.
- Самбуку можна розбавляти мінералкою у співвідношенні 1:2 або 1:3. На дно чарки можна покласти обсмажені кавові зерна, які слід розжувати після того, як ти проковтнув напій. А найканонічніший спосіб вживання самбуки – підпалити напій, потримати над ним кілька секунд порожній келих, потім швидко поставити його на серветку, під серветку протягнути соломинку, і після того, як самбука буде випита, вдихнути пари спирту через цю соломинку.
- Добрий ром або коньяк можна закушувати шоколадом чи фруктами або не закушувати зовсім (так, я пам’ятаю, про що я писав раніше), але тоді треба пити алкоголь повільно, маленькими порціями та небагато.
- При обговоренні найправильніших правил вживання віскі полягло не одне покоління гурманів і снобів. Хтось каже, що розбавляти цей шляхетний напій водою – великий гріх, і можна використовувати лише спеціальні камені для охолодження. Хтось наполягає на тому, що закуска заважає насолоджуватися всіма відтінками смаку. Отже, я скажу тобі так: пий віскі на свій розсуд, але прислухайся до мудрих людей, знай міру і дотримуйся рекомендацій з першої частини тексту.
- Ритуал споживання текіли відомий багатьом. Насипаєш сіль на зворотню сторону долоні, випиваєш чарку текіли, злизуєш сіль, закушуєш свіжим лаймом. Відкрию тобі таємницю: мексиканці, які вигадали цей алкоголь, таким чином п’ють його дуже рідко, але нам, неосвідченим варварам, можна.
- Джин краще за все закушувати цитрусовими або чимось соленим і запивати чистою водою або мінералкою.
- На чарку з абсентом зазвичай кладуть спеціальну ложку з дірочками, на неї – шматочок цукру, а на нього починають повільно лити воду. Таким чином алкоголь розбавляють з цукровою водою у співвідношенні 1:3. Також цукор можна вимочити в абсенті та підпалити, щоб він сам розтанув у чарку.
- Про червоне вино до м’яса та біле до риби знають, мабуть, усі. Але нагадаю: до червоного – червоне м’ясо, дичина, десерти, шоколад, до білого – риба, морепродукти, салати, тверді сири. Головне, щоб закуска врівноважувала смак вина, а не забивала його. Ігристі вина краще за все закушувати канапками, попкорном, морепродуктами, білою рибою. А ось жирної їжи краще уникати.
- Порадити якусь універсальну закуску для лікерів важко, адже смак у цієї групи напоїв бувають дуже різним. Але досвідчені знавці рекомендують підбирати закуску з приблизно тим самим смаком, що і напій.
Якщо похмілля вже настало
Якщо ти, мій друже, проігнорував мої поради чи просто щось десь пішло не так, то до тебе прийде воно – похмілля.
Зменшити його симптоми важко, але можливо.
- По-перше, відклади, за можливості, всі справи, відпочинок і час – найкращі ліки.
- По-друге, віднови баланс рідини в організмі. Для цього добре підійде мінеральна вода, чорний чай з лимоном або свіжі соки. Свіже повітря також може мати позитивний вплив, а якщо дуже погано, то можна звернутися по допомогу до спеціалізованих препаратів з аптеки.
І хвилинка нудної моралі наостанок:
кращий спосіб запобігти негативному впливу алкоголю на організм під час свят і взагалі – чудовий настрій, хороша компанія та розуміння своєї міри.
Гарних свят!