Один з найбільш «правильних» (тобто підпорядкованих суворим правилам виробництва) напоїв у світі – шотландський віскі, з легкої подачі американських фільмів знайомий нам як «скотч». Давайте розберемось, який саме алкоголь має право називатися шотландським віскі.
Головні вимоги:
- Виготовлення і витримка виключно на території Шотландії в ліцензованих віскікурнях (дистилеріях).
- Дозволено використовувати крохмаль тільки з зернових.
- Для конверсії крохмалю можна використовувати тільки натуральні ензими, отримані в результаті солодження ячменю.
- Дозволяється застосовувати тільки мідні перегінні куби типу Pot Still або колони безперервної дії.
- Витримка виключно у діжках місткістю до 700 літрів і віком не менше 3 років..
- Після витримки не можна додавати нічого крім води і спиртової карамелі.
Які бувають види віскі
Виділяють 5 основних видів віскі:
односолодовий (single malt) – виготовляється виключно з солодженного ячменю в мідному перегонному кубі на одній дистилерії. Дозволяється змішування різних спиртів, але виключно цієї дистилерії. Найяскравіші представники – Cardhu, Glenmorangie, Caol Ila, Talisker, Ardbeg тощо.
однозерновий віскі (single grain) – вироблений з різних видів зерна на одній дистилерії. Дистиляція в колонах безперервної дії.
купажований солодовий віскі (blended malt) – віскі, купажований лише солодових дистилерій.
купажований зерновий віскі (blended grain) – виробляють шляхом купажування лише зернових спиртів з різних віскікурень.
купажований віскі (blended) – вироблений шляхом змішування солодових і зернових віскі. Яскраві представники – бренди Johnnie Walker, Bell's, Lauder's, White Horse.
Чому саме шотландський віскі?
Станом на 2023 рік шотландський віскі – найбільш продаваємий в світі. Його купують у більших кількостях, ніж американський, ірландський і японський віскі разом. Одні з основних причин такої популярності — натуральний склад, смак і велике розмаїття односолодового віскі, адже в Шотландії зараз діє 150 дистилерія.
Кожна дистилерія випускає свій унікальний продукт з унікальним смаком. Ноти, які можна відчути в напої: ванільні, димні, шоколадні, трав’яні, квіткові, дерев’яні, солодові, зернові.
Досягається це розмаїття смаків різними шляхами. Основа букету закладається під час зброджування (ферментації). Багато нюансів залежить від його температури і часу. Так довге зброджування закладає фруктові аромати. Наприклад, манго, свіжий банан.
Також на смак впливає процес витримки, а саме – діжка, в якій витримується віскі. Для витримки дозволено використовувати діжки від бурбона, хереса, портвейну, рома і т.д.
Як вживати віскі?
Правильна температура подачі віскі – кімнатна (14-16 градусів, як в Шотландії).
Односолодовий віскі краще вживати у чистому вигляді, так ви відчуєте справжній смак напою. Можна додавати лід чи звичайну воду. Вода зменшує міцність напою, і завдяки цьому можна краще відчути всі нюанси та напівтони смаку віскі.
Содову, наприклад, тоніки чи колу краще додавати в недорогі купажовані віскі.
Звичайно, віскі вживають в коктейлях, рецепти найкращих з них можна знайти в нашому блозі та розсилках.
Розберемо детальніше кілька прикладів односолодових (single malt) віскі.
Glenmorangie – яскравий представник регіону Хайленд. Дистилерія вирізняється тим, що має найвищі перегонні куби в Шотландії. Висота шиї кубу – 5.14 метрів. Завдяки цьому віскі виходить дуже легким і вершковим, адже чим вище куб, тим легші спирти.
Дистилерія з 2004 року належить компанії Louis Vuitton Moët Hennessy, що дозволяє наймати найкращих світових спеціалістів.
Glenmorangie Original 10 years – еталонний представник бренду. Витримується 10 років у діжках від бурбона. Це один з небагатьох видів віскі, який не зафарбовується карамеллю, а отримує свій колір від діжки. Легкі спирти роблять цей напій дуже м'яким і приємним до вживання у будь-яку пору року і час доби. Масляниста основа приємно огортає ротову порожнину. В смаку відчуваються ванільні і цитрусові ноти. В післясмаку можна відчути персик, а також ледь помітні зернові відтінки.
Glenmorangie Quinta Ruban 14 years – ще один представник бренду, вартий уваги. Після 10 років витримки у діжках від бурбона напій витримують ще 4 роки у діжках від портвейну. Колір напою, який ви побачите в себе в бокалі, такий самий, який був у діжці після всіх цих років. Смак: гармонійний, оксамитовий, м’який. Відчувається карамель, м’ята, є ноти ванілі, кориці, шоколаду, фруктів. Післясмак довгий, об’ємний.
Ardbeg – дистилерія, що розташована на південному узбережжі острова Айла. Виробляє кілька сортів віскі. Особливим напій робить характерний «копчений» аромат, що з'являється завдяки інтенсивному обкурюванню солоду торф’яним димом.
Ardbeg Ten – вам варто продегустувати цей віскі, якщо хочете спробувати щось нове і не схоже ні на що інше. Смак напою: димний, торф’яний, трохи олійний, з солодкуватим присмаком ячменю, нотами ванілі та кориці. Також дуже добре виражені трав’яні ноти.
Вживати найкраще в холодну погоду. Не рекомендуємо додавати до напою нічого крім льоду або звичайної води.
Ще яскраві димні представники Шотландії – Сaol Ila та Talisker.
Caol Ila – дистилерія, яка розташована на тому ж острові Айла. Напої від неї є одними з найсвітліших віскі виду «Айла», блідого кольору, з торф'яними, квітковими і перцевими нотками.
Також віскі від дистилерії широко використовується (близько 95 % обсягів виробництва) у купажах, наприклад, у Johnnie Walker.
Talisker – дистилерія, яка знаходиться на острові Скай. Вміст спирту в алкоголі від Таліскер – 45,8%, тобто він створений спеціально для тих, хто полюбляє брутальний, потужний віскі. Смак: надзвичайно яскравий, з добре вираженою гіркуватістю, присмаком йоду, диму, нотами сухофруктів і прянощів. Післясмак довгий, солонуватий.
Зверніть також увагу на інші односолодові віскі - Cardhu, Lagavulin, Cragganmore. На нашому сайті BAYADERA.UA ви знайдете безліч корисних порад і смачних рецептів!