Теж полюбляєш шампанське? О, ігристі вина — то завжди про святковий настрій і особливі події, яскраві та приємні. Тому, коли обираєш такі напої, завжди хочеш купити найкраще і найсмачніше, щоб у цей вечір подати до столу вишукане частування, яке точно сподобається всім.
Отже, лови маленький гайд по ігристим винам від Блогу BAYADERA.UA, в який увійшли ТОП-5 найпоширеніших питань по шампанським та ігристим винам.
У чому різниця між ігристим, шампанським і просекко
Тут доволі цікаво. Почнемо з того, що термін «ігристі вина» охоплює всі різновиди вина із грайливими бульбашками. Тож і просекко, і шампанське, й інші бульбашкові вина є ігристими, хоча просекко ніколи не було й не буде шампанським, і навпаки. Фішка в тому, що назва «шампанське» буквально прив’язана до території регіону Шампань у Франції, тож право на цей напис на пляшці мають лише особливі сорти вин із цих земель. А от «просекко» називається лише певний різновид сухих ігристих вин з Італії.
І відрізняються вони не лише походженням, а й технологіями виробництва. Шампанське роблять по технології класичної шампанізації, тобто місяцями витримують певним чином у закоркованих пляшках, а потім видаляють з них осад і закорковують вже постійним корком. Складно, дорого, тривало, але це створює складний багатошаровий смак, і результат завжди надзвичайний.
А ось для виробництва просекко використовують метод Шарма, тобто такий напій ферментується у великих бочках. Робиться трохи простіше, а смак розкривається зовсім іншою гаммою: легше, тонше і сухіше.
Та є й інші способи виготовлення такого вина з бульбашками, наприклад, карбонізація. Вони простіші й дешевші за перші два, тож їх зазвичай використовують у виробництві недорогих ігристих вин. Смак у них виходить дуже легким і нескладним, але приємним. Наприклад, біле напівсолодке Marengo Lambrusco має свіжий фруктовий смак і легкий квітковий аромат.
Біле, рожеве і червоне — три кольори ігристих вин
Колір будь-якого вина залежить від сортів винограду, що використовується для його виробництва. Логічно, що біле ігристе вино зазвичай роблять із білих ягід на кшталт Шардоне. Хоча інколи додається і деяка частка темного винограду — Піно Нуар або Піно Меньє, хоча на світлий колір це не впливає.
Червоні сорти ігристих вин зустрічаються нечасто, але вони теж є. Їх виготовляють із червоних сортів винограду (Ламбруско, Піно Нуар тощо).
А от із рожевим ігристим ситуація цікавіша. Щоби надати такого кольору вину, винороби створюють особливі, доволі складні купажі з білих і червоних сортів винограду. Або ж на певному етапі у біле вино додається трохи тихого червоного. Складність рожевих ігристих у тому, щоби отримати поєднання правильного смаку та бажаного відтінку, а це не так і просто. А якщо це ще й особливі вінтажі на кшталт Moet & Chandon Grand Vintage Rose, то вони просто є справжнім витвором виноробного мистецтва.
Як довго може зберігатися пляшка ігристого
Для більшості не марочних ігристих вин рекомендований термін зберігання зазвичай є невеликим — близько кількох місяців. А ось вінтажні сорти можуть зберігатися без втрати своїх якостей декілька років, а інколи навіть і 10-15 років. Наприклад, біле французьке шампанське Veuve Clicquot Brut може гарно старіти близько 3-х років.
Та ці терміни залежать від сорту вина, адже не всі види газованих вин мають великий потенціал старіння. Також важливими є й умови зберігання пляшки. А ось після розкорковування пляшки випити її вміст треба впродовж 3-5 годин максимум, бо таке вино швидко видихається і втрачає свій смак.
Корок чи пластик — у чому різниця
Ігристі вина можуть бути закорковані як пластиковим корком, так і натуральним, із того самого коркового дерева. І це питання не лише вартості напою, а й позиції виробника, адже пластикові корки вважаються більш екологічними, бо їх можна повторно переробити.
Та якщо йдеться про особливі сорти, наприклад, про оригінальне вінтажне шампанське, то натуральний корок має реальну перевагу, бо він дозволяє такому вину дихати та правильно старіти. Тож якщо ти хочеш тривало так притримати пляшечку до якоїсь особливої дати, радимо обирати саме такий варіант, і це шампанське за час зберігання набуде нових граней смаку.
Як краще подавати ігристе вино
По-перше, добре охолодженим. Але кожен сорт ігристого вина має власні побажання щодо температури, і їх дійсно варто дотримуватися, бо це забезпечить найкраще розкриття смаку. Охолодити пляшку можна години за три в холодильнику (не в морозилці!), у крижаній воді або відерці з льодом.
Ось основні рекомендації щодо температури:
- Традиційне французьке шампанське — 8-10°C.
- Просекко та інші вина, створені за методом Шарма — 6-8°C.
- Рожеве шампанське — 8-12°C.
- Солодке Асті — 6-8°C.
- Іспанська Cava — 6-8°C.
- Легкі не марочні ігристі вина — 6-10°C.
І, звісно ж, правильно обираємо келихи. Витягнута форма «флейта» допоможе краще зберегти святково-грайливі бульбашки в напої, а ось ширший келих для білого вина краще розкриє ноти аромату. Ну а вінтажні широкі келихи Coupe glass мають безмежно стильний вигляд, проте шампанське у них швидко нагрівається та видихається. Але дуже гарно, згодні. Тому таке краще обирати для тематичних вечірок або фотосесій — плани вийдуть дійсно гарними.
Вдалої вечірки та смачного шампанського!