Вже стомився розбиратися, що таке просеко, а що шампанське? Постійно щось плутаєш і крім «вина» боїшся вживати якісь терміни? Видихай і читай.
І шампанське, і просеко — обидва є ігристими винами, обидва виготовляють в Європі і обидва є дуже смачними. На цьому схожості закінчуються і починаються труднощі.
Почнемо з початку.
- Шампанське — це французьке ігристе вино, яке виробляють у регіоні Шампань.
- Просеко — це ігристе, яке почали виготовляти в італійському селі Просеко, а нині його домівка — регіон Венето, центром якого є Венеція.
Але відмінності ховаються не лише в назві та батьківщині напоїв…
Виготовлення
Шампанське створюють з сортів винограду Шардоне, Піно Нуар та Піно Меньє. Виготовляють за традиційним методом Шампенауз (Champenoise): вторинний процес бродіння відбувається в пляшках. Витримують вино не менше 9-ти місяців, що обходиться дорого і пояснює ціну шампанського. Окрім того, після закінчення бродіння ще потрібно прибрати дріжджовий осад. Роблять це методом дегоргажу — горлечко пляшки заморожують в сольовому розчині, потім її відкривають, і під напором газу крижана пробка з осадом вилітає.
Міцність шампанського зазвичай становить — 12%, калорійність — 128 ккал.
Для просекко за основу (85%) беруть виноград сорту Глера. Також використовують Піно Блан, Піно Гріджо, Шардоне. Ферментують напій методом Шарма (Charmat) — у герметичних цистернах, а потім вже під тиском розливають у пляшки. Це значно здешевлює виробництво.
Міцність сягає 11%, калорійність — 122 ккал.
Довговічність
Шампанське може зберігатися два десятиліття, якщо був гарний виноград. Деякі виняткові пляшки навіть довше.
Просекко має короткий термін придатності — пляшку напою слід випити приблизно через рік після випуску.
Смак та аромат
Оскільки бродіння відбувається під високим тиском, шампанське насичується дрібними та стійкими бульбашки. Також вирізняється мигдалевим смаком з тонкими нотками апельсинової цедри та білої вишні.
Процес старіння часток дріжджів (осад) надає шампанському дивний аромат сирної скоринки. А ще відчуваються нотки підсмаженого хліба або бісквіту.
Просекко, як правило, має бурхливий фруктовий і квітковий аромат. Оскільки витримується у великих резервуарах з меншим тиском, напій є більш пінистим, але бульбашки не такі «тривалі».
Тим не менш, пахне просекко неймовірно — тропічними фруктами, банановим кремом, лісовим горіхом, ваніллю та медом.
Поєднання з їжею
Шампанське зазвичай має інтенсивний сухий смак та високу кислотність, тому чудово смакуватиме з:
- молюсками
- маринованими овочами
- хрусткими смаженими закусками
- картопляними чипсами
- картоплею фрі
- свинячими шкварками
Останні поєднання можуть видатися незвичними, але це просто вибух! Хрусткі солоні закуски ідеально доповнюють дрібні бульбашки шампанського та пом'якшують кислотність напою.
Просекко більш солодке, тому чудово підходить до:
- в’яленого м’яса
- фруктових закусок
- гострого карі
- грінок
- страв азійської кухні
Спробуй просекко з рисовою локшиною — ти не пошкодуєш!
Коли краще вибрати просекко, а коли шампанське?
Просекко стане чудовим вибором, якщо плануєш посиденьки компанією. Його можна пити сольно, а можна колотити коктейлі. Поради щодо вибору просеко ви знайдете в нашій статті - Всі тонкощі вибору просеко.
Для чогось більш складного та елегантного, або якщо хочеш витримати пляшку, краще підійде шампанське.
Зрештою, щоб по-справжньому відчути, варто спробувати і порівняти самостійно. Як то кажуть, краще один раз випити, ніж сто разів прочитати.